21. oktoober 2014

Külalisõpetaja Jigaku lugu

Oktoobris-novembris on Sännas külas Jaapani päritoluga noormees Jigaku Ryan Nakade Havailt. Jigaku veedab kaks kuud Leiutajate Külakooli  lastega, kellega koos õpivad idamaiseid võitluskunste, muusikat, jaapani- ja inglise keelt, indiaani ja jaapani kultuuri jne.
Jigaku on imeline 22-aastane noormees ning Sänna Kultuurimõisa palvel jagab oma hariduseteed/luguWaldorfkoolis/koduõppel meie kõigiga:

Jigaku Ryan Nakade: „Mida vanemaks saan, seda enam hindan oma koduõppe kogemust. Lisaks haridusele on minu tee olnud mitmes mõttes ebatraditsiooniline. Hoolimata väljakutsetest, võimaldas koduõpe end avastada sügavaimatel tasanditel, jõudes omalaadsete taipamiste ja perspektiivideni minule
olulistel teemadel. Kasvas usaldus enese tarkusesse, iseendasse ning mis peamine — leida oma tee siin elus.
Koduõpe polnud pelgalt luksus ega vaba valik, vaid ootamatu tavakoolist väljalangemine. Tavakool osutus minu jaoks õudusunenäoks üsna esimesest hetkest. Näruseim keskkond tundlikule hingele — kaos, ülestimuleeritus ning jahe vaenulikkus. Jahmatav kontrast varasemalt Waldorfkoolis õppinud lapsele.
Segaduses ja pisut traumeerituna taandusin kodusesse ja hingelisse varjupaika, püüdes mõista edasisi samme. Oli üsnagi selge, et koduõpe oli ainus tee.
Kui nenditakse, et olen vanemate käe all õppinud, siis teatan alatiuhkusega, et mina ise end harisin. Olles neliteist, usaldasid vanemad haridustee täielikult minu enese kätesse, sest neil nappis  aega minu õpetamiseks. Nõnda siis alustasingi erinevate ainete omandamisega ning peagi tõdesin, et sel kõigel olid omad eelised tavakooli ees. Sundus asendus isikliku initsiatiiviga ning inspiratsioonipuhangutega kaasa minemisega. Õppisin just sel hetkel, mil soovisin, mida soovisin ning minule sobival moel. Mind hakkas huvitama kõik.
Sooritasin gümnaasiumi eksami 16-aastaselt, mis oli noorim võimalikest ning see oli ka kaks aastat väldanud koduõppe lõpp. Kõrgkoolis ja mujal õppides jõudsin tõelisele arusaamale koduõppes peituvatest eelistest. Olulisim oli julgus ise mõelda. Olles igale õppeainele lähenenud minule omasel moel, olin suuteline viljelema omanäolisi taipamisi ja vaatenurki igas valdkonnas. Iga ainega tekkis mitte pelgalt pinnapealne, vaid isiklik suhe, isegi kõige raskesti mõistetav teadusala leidis tee minu südamesse. Õppisin end ise motiveerima ning tekitama huvi peaaegu kõige suhtes, ka teemade osas, mida koolid ei paku, nagu holistiline meditsiin, jooga, kvantfüüsika ja spirituaalsus. Läbi sääraste huvide omandasin akadeemilised ained. Bioloogiat õppisin läbi tervise ja ravitsemise, botaanikat koos permakultuuriga, geoloogiat kristallidega ravides, ajalugu läbi Hindu Yuga ajatsüklite, psühholoogiat ja filosoofiat läbi spirituaalsete traditsioonide, kehalist kasvatust tehes joogat ja tai chi’d ning keemiat ja insenerikunsti läbi alternatiivsete tehnoloogiate. Minu peamised järeldused filosoofiast on omandada vajalik miinimum ja see siis ellu rakendada. Mõistsin, et kogemus on see, mil kaalu.
Õppisin ka suurelt unistama ning järgima oma teed. Koduõppe kogemusandis kindluse ning veendumuse ära tunda ja panna tähele enese hingevõnkeid ja sügavaid kutsumusi.
Tänu koduõppele kogen oma unistuste täitumist siin Eestis, jagades end väikeste noorte hingekestega, järgnedes õndsusele kasvõi maailma otsa.
………………………………………………………………………………………………….
Jigaku on sertifitseeritud jooga ja ayurveeda õpetaja ning on lõpetamas oma veeda astroloogia (sünnikaardi koostamise) õpinguid.
Üle nelja aasta on Jigaku juhendanud joogalaagreid Kalifornias, Oregonis ja Havail, olnud budistliku psühholoogia ja väelaulude õpetaja.
Praegu elab Jigaku Havail ja on seal tegev jooga, väelaulude ja meditatsiooni juhendajana.jigaku 1
Jigaku ema on budistlik preester ja ta ise on teadlikult huvitunud vaimsetest teemadest alates oma teismeeast. Elukogemused on viinud teda silmitsi küsimustega kannatusest, eluülesandest, õnnest ja õnnestumistest.
Sellest ajast peale on ta põhjalikult õppinud ja uurinud erinevaid vaimseid traditsioone nagu jooga ja budism, sealhulgas omandanud oskusi meditatsiooni, ravimise, astroloogia, Tai Chi, võitluskunstide ja jungiaanliku psühholoogia kohta.
Residentuuri kaasrahastab 
Eesti-Šveitsi koostööprogrammi Vabaühenduste Fond ja Kodanikuühiskonna Sihtkapital
kysk (1)





                          



Loo allikas: http://www.kultuurimois.kultuuritehas.ee/jig/

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar